24 березня відзначають День боротьби з туберкульозом

24 березня відзначають День боротьби з туберкульозом

24 березня відзначають День боротьби з туберкульозом

  • On 24.03.2025

Щороку 24 березня відзначають День боротьби з туберкульозом. Ця недуга поширена й досі — тільки минулого року в Україні на туберкульоз захворіло понад 20 тис. людей. Але тепер значно простіше запобігати хворобі вакцинацією і лікуватися антибіотиками.

🩹 Профілактика туберкульозу

Проти туберкульозу наразі доступна тільки одна вакцина – БЦЖ. Її вводять немовлятам у пологовому будинку. Вона ефективно захищає від важких форм цієї хвороби дітей до п’яти років.

🦠Прихована (латентна) форма туберкульозу

Коли туберкульозна паличка потрапляє в легені людини, на неї завжди реагує імунна система, проте це не завжди завершується повним її знищенням. Часто буває так, що бактерія залишається в організмі, а хвороба одразу не виникає. Це називається латентною туберкульозною інфекцією — з нею людина не є заразною.

Та в разі ВІЛ-інфекції, розвитку іншого хронічного захворювання, тривалого неповноцінного харчування, фізичного виснаження тощо латентна інфекція може перейти в активну форму і спричинити туберкульоз.

🫁 Симптоми легеневого туберкульозу:

● тривалий кашель (понад 2 тижні);

● біль у грудях;

● постійна субфебрильна температура (37-37,5 °C);

● втрата ваги;

● пітливість, особливо вночі;

● утомлюваність.

Ви можете пройти онлайн-анкетування щодо ризику розвитку туберкульозу за посиланням https://tbtest.phc.org.ua.

Якщо маєте ці симптоми, зверніться до свого сімейного лікаря.

🧪 Як діагностують туберкульоз

Для діагностики латентної туберкульозної інфекції застосовують туберкулінову пробу (пробу Манту) або тест вивільнення гамма-інтерферону (квантифероновий тест).

У разі ймовірної хвороби здійснюють радіографічне дослідження органів грудної клітки й точні молекулярно-генетичні та мікробіологічні тести.

👨‍⚕️ Як лікують від туберкульозу

Якщо в мокротинні людини присутні мікобактерії, тобто це відкрита форма хвороби, може бути потрібна госпіталізація. Коли ж бактерій у мокротинні більше немає чи після 2-3 тижнів ефективного лікування, лікар дозволяє продовжити терапію амбулаторно, тобто вдома. Антибіотики для лікування видає сімейний лікар та/або фтизіатр.

Пам’ятайте, що туберкульоз виліковний і не є завадою для повноцінного життя.

*за інформацією Центру громадського здоров’я

 

0 Comments

Leave Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *