Корисні поради

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО УЗД?

 УЗД – це безпечний та інформативний метод дослідження органів та тканин. До проведення УЗ-діагностики практично немає протипоказань, тому її проводять навіть новонародженим дітям.

➤ УЗД ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ

Процедура проводиться на порожній шлунок, останній прийом їжі дозволяється за 5 годин. Якщо діагностику рекомендують у плановому порядку, то за 2 дні до неї потрібно відмовитися від продуктів, що провокують здуття (чорний хліб, солодощі, капуста, фрукти, алкоголь, молоко та газовані напої) Це допоможе попередити накопичення повітря в черевній порожнині, що ускладнює проведення процедури. Тому, якщо коротко, УЗД черевної порожнини робиться натще (не можна ні їсти, ні пити). Рекомендується обстеження робити зранку.

➤ УЗД НИРОК ТА СЕЧОВОГО МІХУРА

Спеціальної підготовки до УЗД нирок не існує. Якщо це дослідження проводиться в комплексі з обстеженням органів черевної порожнини, то пацієнт має прийти натщесерце. Перед ультразвуковим дослідженням сечового міхура потрібно випити приблизно 11,5 л рідини протягом години та не відвідувати туалет. Через те, що цей орган порожнистий, повноцінний огляд можливий лише за умови його наповненості рідиною.

➤ УЗД ОРГАНІВ МАЛОГО ТАЗУ

Одним з важливих аспектів ультразвукової діагностики матки є термін проведення. Протягом усього циклу в цьому органі відбуваються певні зміни, тому правильно обраний час для УЗД дозволить точніше відобразити картину. Найбільш переважний час – через 3-5 днів після завершення місячних. Якщо провести відлік від першого дня менструації, то це 7-10 день. Органи малого тазу на УЗД можна досліджувати двома шляхами: трансабдомінально та трансвагінально. Перший варіант передбачає доступ датчиком через передню черевну стінку. Якщо рекомендовано саме такий вид діагностики, то протягом години до процедури необхідно випити 1л води без газу. Трансабдомінальне УЗД виконується лише за умови повного сечового міхура. Частіше за все його призначають дітям, підліткам та пацієнткам, які не живуть статевим життям. Трансвагінальне УЗД виконується без спеціальної підготовки, але перед ним пацієнтці потрібно сходити в туалет, щоб сечовий міхур був пустий.

➤ УЗД МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ

УЗД молочних залоз, як правило, проводиться на 7-14 день циклу, хоча в деяких випадках ці терміни лікар може рекомендувати індивідуально. Спеціальної підготовки до процедури немає, УЗД проводиться незалежно від прийому їжі або часу доби. За необхідності під контролем УЗД можна зробити тонкоголкову біопсію, якщо в грудях виявлено сумнівне новоутворення. Пацієнткам, що постійно приймають гормональні контрацептиви можна проходити УЗД на будь-який день циклу.

➤ УЗД ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ

Зробити УЗД простати можна двома способами: трансректально (датчик вводиться у пряму кишку); трансабдомінально (процедура проводиться через шкіру живота). Перший спосіб найбільш інформативний, тому що завдяки близькому контакту датчику з передміхуровою залозою, її тканини можна добре оглянути та діагностувати навіть дрібні зміни. Підготуватися до трансректального дослідження можна, зробивши напередодні очисну клізму. За годину до процедури пацієнту потрібно випити 1л води без газу, тому що вона проводиться на повний сечовий міхур. Якщо УЗД простати буде виконане через передню стінку живота, клізму робити не потрібно. Достатньо не ходити в туалет протягом декількох годин до процедури та випити приблизно літр води, щоб відчувати позив до сечовипускання.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ АНАЛІЗУ КРОВІ?

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки:

➤ важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце – 6-12 годинний період голодування. В день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води;

➤ за 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність;

➤ виключити прийом ліків; якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

ДОСЛІДЖЕННЯ СЕЧІ

➤ перед забором матеріалу необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів;

➤ для дослідження використовується середня ранкова порція;

➤ сечу у кількості 15-25 мл збирати в чисту суху ємність (стерильний аптечний одноразовий контейнер для сечі). Для цього слід невелику першу порцію сечі спустити в унітаз і безперервним струменем наповнити сечею контейнер (друга порція). Всю іншу сечу (третя порція) спустити в унітаз.

➤ ємність із сечею щільно закрити кришкою, помістити в чистий одноразовий пакет і доставити в лабораторію

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ГАСТРОСКОПІЇ?

➤гастроскопію рекомендовано проводити зранку, потрібно прийти на обстеження натщесерце, щоб отримати більш детальне та об`єктивне зображення. Якщо гастроскопія призначена на вечірній або денний час, то рекомендовано не їсти за 6 годин. Це потрібно для того, щоб в шлунку та дванадцятипалій кишці не було залишків їжі, які б заважали лікарю дивитись на стан слизових оболонок;

➤ якщо дослідження пов’язане з діагностикою порушення евакуації їжі, не можна їсти за 12 годин до процедури;

➤ зняти окуляри та зубні протези;

➤ попередити лікаря про те, що ви приймаєте певні ліки. За можливості візьміть з собою на процедуру список медикаментів.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО КОЛОНОСКОПІЇ?

➤ Протягом 2-3 днів перед колоноскопією необхідно дотримуватися спеціальної дієти. Голодувати не можна, але треба буде відмовитися від деяких «важких» для кишківника продуктів: м’яса шматками і ковбасних виробів; чорного хліба, хліба з висівками і здоби; незбираного молока і сиру; свіжих овочів, фруктів та ягід, зелені, грибів і горіхів; газованих напоїв.  

➤ Допустимі продукти: прозорі бульйони, нежирне м’ясо та риба; білий хліб; твердий сир, нежирні кисломолочні продукти (без добавок); відварені яйця, омлет; чай, соки без м’якоті (прозорі), нефарбовані і негазовані безалкогольні напої.

➤ Перед колоноскопією потрібно очистити кишківник – спеціальний препарат та рекомендації щодо його застосування надасть лікар. Прийом повного обсягу препарату і рідини в день процедури повинен бути завершений не пізніше, ніж за 4 години до початку дослідження. У день колоноскопії – не пити (крім препарату з очищення кишківника) і не їсти.