Щороку 10 жовтня у світі відзначають День психічного здоров’я
- On 10.10.2023
Дбати про своє психічне здоров’я не менш важливо, аніж про фізичне. Адже душевні розлади можуть провокувати виникнення проблем із загальним самопочуттям та роботою життєво важливих органів та систем організму.
Лікар-психіатр КП «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» АЛЕКСЕЮК Лія Вікторівна озвучила кілька порад, як підтримати психічне здоров’я.
- Будьте фізично активними. Усього 30 хвилин ходьби або занять фізичними вправами на день допоможуть підняти настрій та покращити здоров’я. Регулярні вправи також запобігають неінфекційним захворюванням – хворобами серця, ожирінню, діабету.
- Надавайте перевагу здоровій їжі та уникайте зневоднення. Збалансоване харчування та достатня кількість води можуть покращити ваш стан та концентрацію протягом дня. Включіть до раціону вітаміни: магній, вітаміни групи В, Омега-3.
- Зменште споживання кави до 1 чашки на добу. Надлишок кофеїну у раціоні може посилити тривогу, оскільки надмірно стимулює ділянки мозку, які сприймають загрозу.
- Дбайте про сон. Дотримуйтесь графіка та переконайтеся, що ви спите достатньо. Важливо засинати близько 22:00 – так організм вироблятиме максимум мелатоніну – «гормону сну», що має антидепресивну дію. Зменште час користування перед сном гаджетами, адже світло від екранів збуджує нервову систему.
- Попрактикуйте заняття з релаксації. Це може бути медитація, м’язове розслаблення або дихальні вправи. Початківцям можна звернути увагу на медитацію Шавасана https://youtu.be/mGAo9XXVE6U
- Визначте цілі та пріоритети. Навчіться говорити «ні» новим завданням, якщо відчуваєте напруження та втому.
- Намагайтеся шукати позитив. Практикуйте подяку – нагадуйте собі щодня про конкретні речі, за які ви вдячні. Запишіть їх увечері або прокрутіть у голові.
- Залишайтеся на зв’язку. Зверніться до своїх друзів або членів сім’ї, які можуть надати емоційну підтримку та практичну допомогу.
Особливо Лія Вікторівна радить дотримуватися принципу «жити тут і зараз», «жити в моменті» – це дивіз лікаря.
Зверніться по професійну допомогу, якщо ви відчуваєте серйозні або тривожні симптоми, які тривають 2 тижні або більше, такі як:
- проблеми зі сном;
- порушення апетиту, що призводить до небажаних змін маси тіла;
- труднощі з концентрацією уваги;
- втрата інтересу до речей, які вам зазвичай приносять задоволення;
- нездатність виконувати звичайні повсякденні функції та обов’язки;
- постійне відчуття втоми та втрати енергії;
- думки закінчення життя.
Проконсультуйтеся із сімейним лікарем щодо підтримки свого ментального здоров’я, якщо відчуваєте у цьому потребу, або запишіться на прийом до лікаря-психіатра КП «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» за тел. 0 800 202 103 або у системі Medics.
0 Comments