Постійна втома: причини і методи боротьби

Постійна втома: причини і методи боротьби

Постійна втома: причини і методи боротьби

  • On 24.05.2023

Відчуття втоми, розгубленості, безсилля, на жаль, зараз знайоме багатьом. Постійна втомлюваність може мати низку причин, тому почати їх пошук варто з візиту до лікаря.

НЕСТАЧА СНУ

Найбільш очевидна причина втомлюваності – це неповноцінний сон, коли наш організм не має змоги відновитися. Доросла людина має спати принаймні сім годин поспіль, при цьому засинання настає досить швидко. Якщо спати повноцінно не виходить, слід проконсультуватися із лікарем.

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ГЕМОГЛОБІНУ ТА/ЧИ ФЕРИТИНУ

Гемоглобін – це переносник кисню та оксиду вуглецю в крові. Феритин – це білок, що запасає залізо в нашому організмі. Втомлюваність є одним із проявів залізодефіцитної анемії чи виснаження запасів заліза. За потреби лікар призначить вам відповідні аналізи, розпитає про харчування і спосіб життя.

НЕСТАЧА ВІТАМІНУ D

Вітамін D впливає на обміну кальцію та низку інших процесів у нашому організмі. Його недостатній рівень може бути наслідком раціону, способу життя, хронічних захворювань чи просто зимового періоду, а втомлюваність є одним із симптомів нестачі вітаміну D.

ПОСТКОВІДНИЙ СИНДРОМ

На додачу до звичних органічних причин безсилля нині додався ще постковідний синдром – тривалий період після формального видужання від ковіду, коли людина відчуває слабкість, тривожність, погано спить, може химерно сприймати запахи та смаки, губитися думками чи відчуває біль в тілі.

Поки немає гарантованого способу подолання постковідного синдрому – потрібен час на поступове відновлення, збільшення фізичних та розумових навантажень  на тлі доброго відпочинку і повноцінного харчування.

НЕДОСТАТНІСТЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Брак сил, а також дратівливість, поганий сон, сухі шкіра та волосся, мерзлякуватість, набір маси тіла при звичному раціоні й активності – можливі прояви гіпотиреозу, тобто недостатнього утворення тиреоїдних гормонів. Якщо проблеми з роботою щитоподібної залози дійсно є, ви отримаєте направлення до ендокринолога та лікування.

ЛЕГЕНЕВА ГІПЕРТЕНЗІЯ ТА РОЗВИТОК СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ

У разі легеневої гіпертензії (високого тиску в судинах легенів) загальний тиск може бути й в нормі. Але правий шлуночок серця при цьому надмірно навантажується. Цей стан також може давати відчуття невгамовної втоми. У легеневої гіпертензії є й інші прояви, як-от важкість в правому міжребер’ї, кашель, задишка, випинання живота. Часто високий тиск в легенях супроводжує чи хронічне обструктивне захворювання легенів, чи нічне апное (зупинку дихання уві сні).  Визначити причину втоми саме у вас і добрати шлях терапії може сімейний та/або профільний лікар.

ДЕПРЕСИВНИЙ РОЗЛАД

Депресивний розлад також може бути причиною втомлюваності, сплутаності думок, апатії, важкості в доборі слів, прийнятті рішень, переживанні емоцій. Емоційна, фізична чи когнітивна втома є одним із діагностичних критеріїв великого депресивного епізоду. Лікування депресивного епізоду – це тривалий процес, що потребує ведення психіатром і бажано ще й психотерапевтом. Та це зрештою розв’яже проблеми з продуктивністю і запобіжить появі соматичних хвороб.

Причин постійної втоми може бути багато, і всі вони потребують допомоги лікаря.

Записатися на консультацію фахівців КП «Хмельницький лікувально-діагностичний центр» можна за тел. 0 800 202 103 (обрати цифру 3) – дзвінки безкоштовні; або у системі Medics.

Будьте здорові!

*за інформацією МОЗ України

 

0 Comments

Leave Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.