Про що може свідчити вигляд сечі?

Про що може свідчити вигляд сечі?

Про що може свідчити вигляд сечі?

  • On 12.06.2024

Сеча може багато «сказати» про здоров’я людини. Важливими ознаками стану організму є не лише частота сечовипускання, а й зміна кольору, прозорості та запаху сечі.

На що саме варто звернути увагу? Про це розповіла лікар-нефролог КП «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Вікторія Броніславівна КУНИЦЯ.

У нормі сеча повинна мати легкий жовтий відтінок, що зумовлений наявністю хімічної речовини уробілін, яка виробляється в печінці. Якщо ж сеча абсолютно безбарвна, це може бути ознакою надмірного споживання води, прийому сечогінних препаратів або порушення функції нирок.

Кольорова шкала сечі:

  • Безбарвна: ознака надмірного споживання рідини;
  • Солом’яно-жовта: здорова сеча;
  • Темно-жовта або помаранчева: може свідчити про недостатнє вживання рідини. Однак певні вітаміни, ліки та харчові продукти також можуть забарвити сечу у помаранчевий колір;
  • Коричневий: ознака зневоднення або проблем з печінкою;
  • Темно-коричневий: причиною можуть бути захворювання як печінки, так й інших органів.
  • Рожевий або червоний колір: це також може бути наслідком вживання таких продуктів, як буряк, чорниця або продуктів, що містять харчові барвники, проте потрібно виключати домішки крові у сечі.
  • Синій або зелений колір: результат вживання харчових барвників, ліків або ознака присутності бактерій.

Окрім того, важливо звертати увагу і на частоту сечовипускання, запах та консистенцію сечі. Проконсультуватися із лікарем не завадить, якщо ви відвідуєте туалет понад 6-8 разів на день або через цю потребу прокидаєтеся вночі.

Різкий запах сечі може свідчити про зневоднення, оскільки без достатнього споживання рідини сеча містить значно більше різних продуктів обміну, які виводяться з організму. Вплинути на запах сечі може харчування: надмірне вживання кави, цибулі, часнику чи навіть риби, прийом деяких медикаментів. Надлишок цукру може змінити запах сечі на солодкуватий.  

Каламутна сеча може свідчити про зневоднення, інфекції сечовивідних шляхів, а от піниста сеча може сигналізувати про аномально високий рівень білка в сечі, що може бути маркером захворювання нирок.

Якщо ви помітили незвичні зміни кольору, запаху чи консистенції сечі, які не можна пояснити зневодненням або навпаки надмірним споживанням води, зверніться до сімейного лікаря або вузькопрофільного спеціаліста.

Записатися на консультацію лікарів КП «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» можна у додатку або системі Medics.

 

0 Comments

Leave Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *