Психічне здоров’я на робочому місці: як уникнути вигорання

Психічне здоров’я на робочому місці: як уникнути вигорання

Психічне здоров’я на робочому місці: як уникнути вигорання

 • On 05.09.2022

Професійна діяльність – один із чинників, що дозволяє нам почуватися потрібними і корисними. Водночас неувага до психологічного комфорту в процесі роботи може мати негативні наслідки як для фізичного, так і для психічного здоров’я.

Ненормований робочий день, занадто важке навантаження, відсутність планування в процесі роботи сприяють втомі, яка може накопичуватися. Людина почувається виснаженою, ефективність праці падає. Згодом виникає явище, яке називають «вигоранням».

У МОЗ розповіли, що таке професійне вигорання і чим воно відрізняється від стресу, якими є ознаки вигорання та що робити, щоби його уникнути.

Що таке вигорання і чим воно відрізняється від стресу?

Вигорання не з’являється раптово – воно розвивається поступово. Цей стан не є хворобою, втім він може прискорювати розвиток, наприклад, депресії. Вигорання – не те саме, що й стрес на роботі. Стрес виникає тоді, коли людина намагається пристосуватися до навантаження, і він не є абсолютно негативним. Вигорання розвивається, коли людині не вдається адаптуватися, а стан стресу продовжується.

Основні ознаки вигорання:

 • сильна непереборна втома, виснаження,
 • дистанціювання від роботи, цинічне ставлення до неї,
 • відчуття неефективності й знижена професійна самооцінка.

Як запобігти вигоранню на роботі?

 1. Розділяйте роботу і дозвілля. Не беріть робочі завдання додому і не розв’язуйте особисті проблеми на роботі.
 2. Плануйте роботу заздалегідь, навчіться казати «ні» і чітко визначайте пріоритетність виконання завдань.
 3.  Чітко дотримуйтеся визначених пріоритетів.
 4. Піклуйтеся про фізичний стан. Намагайтеся достатньо спати, повноцінно харчуватися і зберігати здоровий рівень фізичної активності.   
 5. Працюйте над добрими стосунками вдома і будуйте екологічні відносини на роботі, підтримуйте відкриту робочу атмосферу.
 6. Визначте власні можливості та план кар’єрного зростання, намагайтеся постійно підтримувати та підвищувати кваліфікацію.
 7. Сприймайте свою роботу як вагому. Адже кожна професія є важливою і кожен внесок має значення. 

Вигорання не вважається хворобою, це – синдром. Проте, якщо вигорання проявляється як частина депресії чи розладу адаптації, людина може потребувати лікування і видачі листка тимчасової непрацездатності.

 

0 Comments

Leave Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *